XVI wiek
Około 1500 r. Jakub Glinka za 3000 złotych węgierskich wziął w dzierżawę od Aleksandra Jagiellończyka wsie królewskie w wiskim: Piątnicę, Kalinowo, Bronowo, Bożejewo.
Rodzina Glinków herbu Biała wywodząca się z Mazowsza, w okresie późnego średniowiecza była jednym z większych posiadaczy ziemskich na tych terenach. Na początku XVIw. należał do nich cały powiat wiski, który sprzedali księżnie Annie Jagiellonce za 20 000 zł. Przedstawiciele rodu pełnili funkcje starostów i kasztelanów wiskich.
Bożejewo było w okresie staropolskim wsią i folwarkiem królewskim w starostwie wiskim, dzierżawie Bronowo. Lustracja z 1565 roku we wsi Bożejewo stwierdza 60 włók dobrego pola, z tego osadzonych kmieciami jedynie 40,5. Oprócz tego wieś zamieszkiwała ludność służebna używana do wożenia listów, 9 karczmarzy i dwa młyny po 3 koła każdy (po dwa do mąki i jednym flousznym). Mowa tez jeszcze o stawach rybnych na rzece Jura, ale zapewne chodzi tu o stawy przy młynach. Wójtostwo sześciowłókowe zostało zamienione na folwark, jednak budowania żadnego ani gumna tam nie masz. Wszystko zboże, które się tam rodzi, do Bronowa zwożą.